شرایط ارث زن در صورت فوت شوهر

به گزارش وبلاگ خبری مَثَل، بر اساس قانون مدنی، سهم زن از ارث شوهرش در صورتی که مرد فرزندی داشته باشد یا نداشته باشد، متفاوت است.

شرایط ارث زن در صورت فوت شوهر

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در رابطه با تقسیم ارث وجود دارد آن است که سهم هریک از ورثه چقدر است. میزان سهم هرکدام از ورثه در قانون مدنی تعیین شده است؛ از جمله سهم الارث زن از شوهرش. در این نوشتار از وبلاگ خبری مَثَل به آنالیز سهم ارث زن از شوهر می پردازیم.

ارث زن از شوهر

در ماده 864 قانون مدنی چنین مقرر شده است: از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند هریک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند. بنابر این ماده، زن از همسر خود ارث می برد، اما نکته مهمی که در مورد ارث زن از شوهر وجود دارد آن است که تنها در صورتی زن از همسر خود ارث می برد که عقد دائم نموده باشند. چرا که بر اساس ماده 940 قانون مدنی، زوجینی که ازدواج آن ها دایمی باشد، از یکدیگر ارث می برند.

ارث در صورت داشتن فرزند

سهم زن در صورت داشتن فرزند با حالتی که مرد فرزندی ندارد متفاوت است. بر اساس قانون مدنی، در صورتی که مرد فرزند داشته باشد، یک هشتم است. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد آن است که سابقا، زنان تنها می توانستند از اموال منقول ارث ببرند و از اموال غیر منقولشوهر خود ارثی به آن ها تعلق نمی گرفت، اما به موجب قانون جدید، زنان هم از اموال منقول ارث می برند و هم از قیمت اموال غیرمنقول. بنابراین، در حال حاضر بر اساس ماده 946 قانون مدنی، در صورتی که مردی فوت کند و فرزند داشته باشد، همسر وی یک هشتم از اموال منقول مانند ماشین، وسایل و … را به ارث می برد؛ همچنین، یک هشتم از قیمت اموال غیر منقولی همچون زمین، خانه را به ارث می برد.

ارث در صورت نداشتن فرزند

ارث در صورت نداشتن فرزند بیشتر است. در صورتی که مرد فوت کند در حالیکه فرزندی نداشته باشد، ارث همسر او یک چهارم است و یک چهارم از اموال منقول و یک چهارم از قیمت اموال غیر منقول به زن تعلق می گیرد. در صورتی که مردی چند زن داشته باشد، سهمی که به زوجه تعلق می گیرد را بین آن ها تقسیم می نمایند. به عنوان مثال، در صورتی که مرد متوفی دو زن داشته باشد و فرزند هم داشته باشد، سهم زوجه او بدلیل اینکه مرد فرزند داشته است، یک هشتم خواهد بود که این یک هشتم را بین دو زن بطور مساوی تقسیم می نمایند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر بعد از عقد می توان مهریه را تغییر داد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "شرایط ارث زن در صورت فوت شوهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ارث زن در صورت فوت شوهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید