واکسن رازی کوو پارس جوابگوی جهش های ویروس کرونا خواهد بود

به گزارش وبلاگ خبری مَثَل به نقل از مؤسسه واکسن سازی رازی، دکتر علی اسحاقی در حاشیه آئین امضای تفاهم نامه آغاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونای متعلق به مؤسسه رازی گفت: این واکسن پروتئین نوترکیب اسپایک ویروس کووید 19 است و مطالعات آن از اسفندماه سال گذشته آغاز شد.

واکسن رازی کوو پارس جوابگوی جهش های ویروس کرونا خواهد بود

وی با اشاره به دریافت مجوز کمیته ملی اخلاق برای تست روی انسان افزود: یک بچ از واکسن نیز تولید شده و باید به تأیید سازمان غذا و دارو برسد تا مجوز آزمایش انسانی برای ما صادر شود. به محض دریافت مجوز ثبت نام از داوطلبان در سایت مؤسسه آغاز خواهد شد و طبق معیارهایی که مؤسسه رازی هیچ دخالتی در آن ندارد، تیم کارآزمایی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران تعیین و کارآزمایی بالینی در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) با راهبری این دانشگاه دو یا سه هفته آینده آغاز می شود.

اسحاقی شرح داد: تا امروز تلاش کردیم به دور از هیاهو و فضاهای سیاسی و رسانه ای، کار را کاملاً علمی پیش ببریم تا بتوانیم واکسنی مفید برای مردم بسازیم.

رئیس مؤسسه رازی ساخت این واکسن را کاری بزرگ خواند و گفت: این کار دانش فنی ارزشمندی را به کشور در حوزه واکسن سازی افزود و امیدواریم بستری برای توسعه صنعت واکسن کشورمان باشد.

اسحاقی با اشاره به استقلال کامل مؤسسه رازی در ساخت این واکسن گفت: پروژه ساخت واکسن رازی کوو پارس به صورت مستقل و صرفاً توسط محققان مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی انجام شده و امید است نتیجه بخش باشد.

رئیس مؤسسه رازی درباره اثر این واکسن بر روی جهش های ویروس کرونا شرح داد: بخشی از ویروس که به عنوان کاندید واکسن انتخاب شده جهش پیدا نمی کند و در بخش های دیگر نیز چنانچه جهش پیدا کند مسئله ای پیش نخواهد آمد و آن را پوشش می دهد.

در ادامه دکتر جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در حاشیه این مراسم اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران مفتخر است در فاز آزمایش انسانی واکسن کرونای مؤسسه رازی با این مؤسسه معتبر و ارزشمند کشورمان همکاری کند.

وی گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ایران به طور کامل توسط محققان و بیمارستان ها و خدمات سلامتی که در اختیار داریم در بخش های مورد نیاز در کنار مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خواهیم بود.

کوهپایه زاده با اشاره به اینکه تلاش می کنیم آزمایشات انسانی فازهای اول و دوم این واکسن به سرعت انجام و وارد فاز سوم تست انسانی شویم، افزود: امید است بتوانیم هر چه سریع تر با گسترده ای بیشتر این واکسن ارزشمند که محققان مؤسسه رازی به صورت کاملاً بومی ساخته اند را در قالب همکاری مشترک بین ساختارهای تولید و تزریق پیش ببریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، یادآور شد: آزمایشات انسانی این واکسن طبق پروتکلی خاص بوده و پایه آن داوطلبانه است گرچه ملاحظاتی نیز وجود دارد که در نشست خبری پیش از آغاز کار اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "واکسن رازی کوو پارس جوابگوی جهش های ویروس کرونا خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن رازی کوو پارس جوابگوی جهش های ویروس کرونا خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید