خندق های سنگی ابرکوه

به گزارش وبلاگ خبری مَثَل، ابرکوه در استان یزد یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور است که با وجود جاذبه هایی همچون سرو 4500 ساله به عنوان پیرترین موجود زنده ایران و بناهای تاریخی یخچال های خشتی، گنبد عالی و خانه تاریخی آقازاده با بادگیرهای دو طبقه اش که به روی اسکناس های 2000 تومانی به تصویر کشیده شده است، دیدنی های کمتر شناخته شده ای نیز دارد که معرفی آن ها در شرایطی که این روزها همه برای شکست کرونا ویروس، در پویش سراسری در خانه ماندن شرکت نموده اند خالی از لطف نیست.

خندق های سنگی ابرکوه

از جمله این جاذبه های ابرکوه خندق های سنگی معروف به خندق های سنگی قلعه سرور خان متعلق به دوره ساسانی است که پس از گذشت سال های فراوان، هنوز کسی به رمز و راز چگونگی ساخت آن ها پی نبرده و شاید بتوان گفت تنها اهالی همین شهرستان آن را می شناسند.

از ویژگی های منحصربه فرد شهر ابرکوه که زمانی بر سر راه ابریشم و زمانی هم بر سر راه تجارت ادویه قرار داشته است، بنا شدن به روی یک بستر و لایه سنگی از جنس کنگلومراست که امروز وجود خانه های قدیمی بر فراز تخته سنگ ها، این گفته را تأیید می نماید.

هر چند امروز ابرکوه به عنوان یکی از شهرهای خشک و کویری شناخته می گردد که با بحران آب روبرو است اما روزی این شهر رونق فراوان داشته و شدت سیلاب های ناشی از بارش های فصلی موجب شده بود تا ساکنان اولیه شهر، خانه های خود را روی نقاط مرتفع و بسترهای سنگی بنا نمایند تا از خطر این سیلاب ها در امان باشند.

اما از عجایب هنر دست بشر و ساکنان شهر ابرکوه، حفر خندق های سنگی در اطراف قلعه های مسکونی برای حفظ کردن خود از انواع آسیب های طبیعی و انسانی بوده است که در آن موقع بدون در اختیار داشتن هیچ گونه ابزار پیشرفته ای و تنها با دست، قریب به هزار متر خندق را در دل سنگ سخت حفر نموده اند.

یکی از معروف ترین خندق های سنگی ابرکوه مربوط به محله درب قلعه و خندق معروف به قلعه سرور خان است که روزی به عنوان یکی از ورودی های شهر ابرکوه شناخته می شده است و قریب دو هزار سال از ساخت آن می گذرد.

این خندق های سنگی یک متر و در قسمت هایی نیز تا شش متر ارتفاع دارد که آن موقع گرداگرد شهر را محاصره می نموده است و امروز رهگذران با نگاه های متفاوت می توانند ردپای ابزارهای مختلف بر پیکر این خندق های سنگی را مشاهده نمایند که حتی امروز هم با پیشرفت تکنولوژی کمتر می توان چنین سازه هایی را ایجاد کرد.

با توجه به آن چه ذکر شد بدیهی است بستر شکل گیری بناها و بافت تاریخی ابرکوه بسیار مستحکم است، همچنین می توان این گونه استنباط کرد که وجه تسمیه ابرکوه نیز می تواند تعبیر این لایه سنگ، به کوه باشد و شهر شکل گرفته بر روی آن را برکوه (روی کوه) دانست.

البته خندق های قلعه سرورخان ابرکوه در 24 اسفندماه سال 1383 با شماره 11652 به ثبت آثار ملی رسیده است.

ایسنا

منبع: گردشبان

به "خندق های سنگی ابرکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خندق های سنگی ابرکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید