خبرنگاران نخستین محموله کلزا و گندم خوزستان به سیلو منتقل شد

به گزارش وبلاگ خبری مَثَل، اهواز - خبرنگاران - مدیرکل تعاون روستایی خوزستان گفت:نخستین محموله دانه روغنی کلزا و گندم تازه برداشت شده استان به سیلوها و انبارهای ذخیره سازی منتقل شد.

خبرنگاران نخستین محموله کلزا و گندم خوزستان به سیلو منتقل شد

برداشت گندم و دانه روغنی کلزا در سه روز اخیر، ابتدا از مناطق گرمسیری هندیجان ، ماهشهر ، خرمشهر و امیدیه در جنوب و جنوب شرق استان خوزستان آغاز شده است.

جمشید بنی فری یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار وبلاگ خبری مَثَل افزود: نخستین محموله گندم به وزن چهار هزار و 89 تن و کلزا به وزن 33 تن و 600کیلوگرم در سامانه خرید تضمینی تعاون روستایی ثبت و عملا سیلوها وانبارهای ذخیره سازی با دریافت کد برای جذب و خرید تضمینی دسترنج کشاورزان خوزستانی عملیاتی شدند.

وی گفت:درهای سیلوها و انبارهای شبکه یکپارچه تعاون روستایی خوزستان برای خرید کلزا از ساعت هشت صبح تا 20شب و برای خرید گندم ازهشت صبح تا 22 شب به صورت یکسره بازهستند.

بنی فری با اشاره به مخاطرات ناشی از شیوع کرونا و ضرورت جذب سریع کلزا و گندم مازاد برنیاز کشاورزان گفت:کوشش می گردد کشاورزان با کمترین معطلی ، کلزا و گندم فراوریی خود را به سیلوها تحویل دهند.

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان به اشاره به اینکه برای سرعت عمل در مدیریت خرید گندم ودانه روغنی کلزا و تامین امکانات سخت افزاری مرتبط با ذخیره سازی و خرید گندم و کلزا، خوزستان به چهار بخش تقسیم شده است افزود: برای هر بخش از استان نیز یک ستاد تعیین تعیین شده تا مدیریت بهتری بر خرید محصول گندم و کلزا داشته باشند.

وی با بیان اینکه تا 2 هفته آینده پیک عملیات خرید گندم و کلزا در خوزستان خواهد بود گفت فرایند خرید گندم در خوزستان حدود 40روز است که زمان بسیار فشرده ای خواهد بود.

هدف گذاری برای خرید 1.1میلیون گندم توسط شبکه تعاون روستایی خوزستان

مدیرکل تعاون روستایی خوزستان گفت:خرید تضمینی 1.1 میلیون تن گندم و 70هزار تن دانه روغنی کلزا در سال زراعی 1399- 1398 توسط شبکه یکپارچه تعاون روستایی خوزستان هدف گذاری شده است.

وی خرید هرکیلوگرم گندم معمولی را 25هزار ریال ، گندم دروم 26هزار ریال و کلزا را 46هزار 602 ریال گفت و افزود:بهای خرید تضمینی این 2 محصول حداکثر ظرف سه روز توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی خوزستان به حساب کشاورزان واریز می گردد.

به گزارش وبلاگ خبری مَثَل پیش بینی های اولیه سازمان جهادکشاورزی خوزستان حاکی از آن است که سال جاری 1.8میلیون تن گندم در خوزستان فراوری که از این میزان 1.5میلیون تن به نرخ تضمینی خریداری خواهد شد ضمن آنکه خرید تضمینی دانه روغنی کلزا 115هزار تن خواهد بود.

استان خوزستان با فراوری سالانه 16.5میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش 200هزار میلیارد ریال ، از نظر حجم و تنوع فراوری در مقام نخست کشوری واقع شده است.

گندم ، جو ، برنج ، نیشکر ، خرما ، انواع مرکبات گرمسیری و سردسیر ، چغندرقند ، دانه های روغنی ، ذرت دانه ای و علوفه ای مهمترین فراوریات کشاورزی خوزستان به شمار می رود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نخستین محموله کلزا و گندم خوزستان به سیلو منتقل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نخستین محموله کلزا و گندم خوزستان به سیلو منتقل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید