بهبود زندگی با ماهواره ها؛ موضوع هفته جهانی فضا در سال 2020

به گزارش وبلاگ خبری مَثَل، امروز آغاز هفته جهانی فضاست و برنامه های گوناگونی به این مناسبت در سراسر جهان درنظر گرفته شده است که با توجه به همه گیری کرونا، اغلب به صورت آنلاین دنبال می شوند.

بهبود زندگی با ماهواره ها؛ موضوع هفته جهانی فضا در سال 2020

هفته جهانی فضا هفته ای بین المللی و رسمی است که هر ساله از 4 تا 10 اکتبر برگزار می شود تا بزرگداشتی برای سهم علوم فضایی را در توسعه تمدن بشری و بهبود زندگی باشد. فعالیت های این هفته، با هدف آموزش مردم در سراسر جهان در مورد فضا، ترویج نجوم و دیگر موضوعات مرتبط صورت می گیرد.

این رویداد در سال 1999 توسط سازمان ملل متحد پایه گذاری و تاریخ آن بر مبنای دو رویداد مهم انتخاب شد: پرتاب ماهواره اسپوتنیک-1 به عنوان نخستین ساخته دست بشر به فضا توسط اتحاد جماهیر شوروی در 4 اکتبر 1957 (12 مهر 1336) و امضای پیمان فضای بیرونی که در تاریخ 10 اکتبر 1967 (18 مهر 1346) انجام شد.

بزرگداشت هفته جهانی فضا

به نوشته استارواک، هر ساله یک موضوع خاص توسط کمیته مرتبط برای هفته جهانی فضا انتخاب می شود. برای نمونه در سال 2002 موضوع این هفته، فضا و زندگی روزمره بود و در سال گذشته ماه: دروازه ستاره ها به عنوان موضوع انتخاب شد. موضوع هفته جهانی فضا منبع الهام نمایشگاه ها، سخنرانی ها و دیگر رویدادهای جهانی در این هفته است.

برای برگزاری این رویداد سختگیری و قانون خاصی وجود ندارد و هر فعال علاقه مند به فضا می تواند در بزرگداشت این هفته در کشور و منطقه خود سهمی را ایفا کند. حتی نگاه کردن به آسمان شب و کاوش اجرام آسمانی و ماهواره های ساخت دست بشر به ویژه با کمک نرم افزارهای نجومی می تواند گزینه ای مطلوب برای اندیشیدن به نقش فضا در زندگی بشر باشد.

هفته فضا 2020

امسال موضوع هفته جهانی فضا بهبود زندگی با ماهواره ها انتخاب شده است و برگزارکنندگان رویدادهای گوناگون در سراسر جهان می کوشند درباره اهمیت ماهواره های ساخته دست بشر در حوزه هایی مانند ارتباطات، حمل ونقل، و پیش بینی آب وهوا اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند.

در ایران هم هر ساله برنامه های گوناگونی به مناسبت هفته فضا برگزار می شود. امسال سازمان فضایی ایران، اسامی روزهای این هفته را به صورت زیر اعلام کرده است.

  • یکشنبه 13 مهر؛ ماهواره ها زمینه ساز تحول در ارتباطات
  • دوشنبه 14 مهر؛ ماهواره ها زیربنای توسعه آموزش و سلامت
  • سه شنبه 15 مهر؛ ماهواره ها و بهبود مدیریت مخاطرات طبیعی و محیط زیست
  • چهارشنبه 16مهر؛ توسعه کشاورزی نوین با ماهواره ها
  • پنج شنبه 17 مهر؛ ماهواره ها و مدیریت هوشمند شهری
  • جمعه 18 مهر؛ فناوری فضایی، ماهواره ها و شناخت جهان هستی
  • شنبه 19 مهر؛ خدمات نوین ناوبری و موقعیت یابی با ماهواره ها

از سوی مراکز گوناگون نجومی و فضایی ایران هم به مناسبت هفته جهانی فضا 2020 برنامه های ترویجی و آموزشی گوناگونی درنظر گرفته شده است که با توجه به شیوع کرونا، اغلب آن ها از طریق اینترنت به صورت آنلاین دردسترس خواهد بود.

  • اینترنت ماهواره ای چگونه کار می کند؟
منبع: دیجیکالا مگ

به "بهبود زندگی با ماهواره ها؛ موضوع هفته جهانی فضا در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود زندگی با ماهواره ها؛ موضوع هفته جهانی فضا در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید