اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان مهلت سه ماهه داد

تهران - خبرنگاران - سران اتحادیه آفریقا امروز (سه شنبه) با تجمع در قاهره اولتیماتوم 15 روزه خود به شورای نظامی انتقالی سودان برای واگذاری قدرت را به سه ماه افزایش دادند.

اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان مهلت سه ماهه داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر گفت که سران کشورهای اتحادیه آفریقا در نشست امروز توافق کردند که برای انجام اصلاحات لازم در سودان به شورای انتقالی در این کشور فرصت بیشتری دهند.

السیسی اضافه کرد: قرار شد با یاری اتحادیه آفریقا شرایط لازم برای بهبود اوضاع و برقراری یک نظام دمکراتیک فراگیر در سودان فراهم گردد.

اتحادیه آفریقا هفته گذشته با برگزاری جلسه ای در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی، آخرین تحولات در سودان را آنالیز و به شورای انتقالی نظامی در این کشور اولتیماتوم داد تا ظرف 15 روز قدرت را واگذار کند.

اعضای اتحادیه آفریقا در اتیوپی تاکید کردند که در صورت عدم واگذاری قدرت از سوی نظامیان، این اتحادیه عضویت سودان را به حالت تعلیق در خواهد آورد.

در پی اعتراض های مردمی در سودان که بیش از چهار ماه ادامه داشت، خاتمه ارتش این کشور در 22 فروردین ماه با صدور بیانیه ای برکناری عمر البشیر رییس جمهوری این کشور را پس از 30 سال حکومت، تأیید و سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه ممنوعیت رفت و آمد در این کشور گفت.

این شورا 9عضو دارد که 6نفر آنها از افسران ارتش، 2نفر متعلق به نیروهای پلیس و یک تن نیز مربوط به دستگاه اطلاعاتی و امنیتی سودان است.

در بیانیه 22 فروردین ماه مقرر شد شورای نظامی انتقالی به ریاست عوض بن عوف وزیر دفاع به مدت 2سال زمام امور را در دست گیرد.

اما بن عوف یک روز پس آن از سمت خود استعفا داد و عبدالرحمن البرهان برای این سِمت مشخص شد.

با وجود برکناری البشیر مردم همچنان به اعتراضات خود در سودان ادامه می دهند، آن ها می ترسند نظامیان بر موج این انقلاب سوار شوند.

خاورم*9469**شبس**1613

منبع: ایرنا

به "اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان مهلت سه ماهه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان مهلت سه ماهه داد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید